Peki Şimdi Konut Piyasasında Neler Değişecek?

no responses
0
0-79-faiz-orani-veren-bankanlar-konut-kredisi-fai-4354890

Ekonominin dolar euro ve altın karşısında verdiği mücadeleye bakılırsa, konut sektöründe yeni üretimlerin maliyet ve satış denkleminde kısır bir döngüye girdiğini söylersek çok da abartmış olmayız….. Kat karşılığı yapılan konutların maliyet hesapları bir önceki yıllara göre paylaşımda alışılmışın dışında bir çizgide seyretmekte. Tabii bu da toprak sahipleri ile müteahhitlerin ortak bir noktada anlaşmasına olanak vermiyor. Bir de uzun zamandır dünya gündeminde olan COVİD 19 hastalığı var ki…

COVİD 19 ‘un dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de çok derin davranış değişikliklerine yol açtı. İnsanların sağlık ile verdiği bu amansız mücadelenin yanında ekonomik olarak zayıflaması, alım gücünün düşmesine neden oldu. Ekonomisi büyüyen her ülkelerin ilk adımı üretiminin tükettiğinden fazla olmasından ve bunu dış piyasaya satmasından geçer. Dışa bağımlılık ve iç piyasanın alınan her üründe dolar artışından anında etkilenmesi süreci bizim ülkemizde çok belirgin halde görülmekte. Yatırımcının güvenli limanlarda bekleyiş süreci ,dolar ve altın yönünde. Konut satışını etkileyen kredi faizlerinin düşülmesi alıcı için fırsat olsa da ekonomideki daralma işsizlik oranını doğrudan etkiledi. Peki bu alınan konut kredilerini işten çıkarılan ve pandemiden dolayı kepenk kapatan esnaf nasıl ödeyecek?

Bir yıl ertemeli düşük faizli Konut kredileri alım için iyi fırsat olarak görenler hiçbir sonraki adımı hesap etmeden alım gerçekleştirdi. Bu anında fiyatların yükselmesini tetiklerken arz talep dengesinde bir dalgalanmada oluşturdu. Ancak bu iç piyasalarda bir süreliğine hareket sağlamış olsa da dalga dalga daha üzücü dönüşlerinde sinyalini veriyor. Bugün ev almak isteyen ve biraz olsun birikmişi olan alıcı gurubu ise parasını faiz, dolar veya altın da tutmayı tercih ediyor. İç dinamiklerin inşaat sektörü üzerinden hareketlendirilmeye çalışılması daha ağır bedellerle tüketiciyi karşı karşıya bırakmasının yanı sıra bankaların ellerindeki Şişik konut stokları maliyetlerinden dolayı satılamamış olmasının yanı sıra bir yıl sonra kocaman bir probleme dönüşeceğini öngörmekteyiz. Bir de depremle ilgili verdiğimiz sınavı eklersek belli bir yaşın üzerindeki konutların sağlamlığı konusu kentsel dönüşümün gerekliliğini bir kez daha düşündürmekte.

Peki daralan iç piyasada konut üretimi yok denilecek kadar az iken ve ekonomi dünyada bile iyiye gitmiyorken ülkemizde buna nasıl bir çözüm üretilecek?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × five =